Užitečné cestovní informace

Měnová jednotka

Úřední měnou České Republiky je česká koruna, zkráceně CZK (v mezinárodním měnovém styku) nebo Kč (v rámci ČR). Česká měna spočívá v 6 bankovkách (100, 200, 500, 1000, 2000, 5000) a 6 mincích (1 Kč, 2 Kč, 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč, 50 Kč).

Kurzovní přepočet naleznete zde

Pražská hromadná doprava

Po Praze je možné cestovat metrem, autobusem a tramvají.

Více informací naleznete na: www.dpp.cz

České jídlo a pití

Česká kuchyně byla ovlivněna kuchyněmi okolních zemí a zároveň tyto kuchyně je sama ovlivnila. Mnoho druhů koláčů, dortů a sladkého pečiva, jež jsou oblíbené ve střední Evropě, pochází z České republiky. Česká kuchyně klade silný důraz na maso. Naprosto běžné je vepřové, oblíbené je i hovězí a kuřecí maso. Podává se husa, kachna, králík i zvěřina. Používání ryb v české kuchyni je méně časté, výjimkou jsou čerství pstruzi a kapři, kteří jsou servírováni na Vánoce.

Typická česká jídla

  • Vepřo-knedlo-zelo: vepřová pečeně se zelím a s bramborovým nebo houskovým knedlíkem
  • Svíčková na smetaně s houskovým knedlíkem
  • Bramboráky ze syrových brambor

Unikátní a elegantní restaurace s typickým českým jídlem a pivem na Starém městě nebo v blízkosti Pražského hradu naleznete zde

Pivo

Nejpopulárnějším českým nápojem je samozřejmě pivo. Češi jsou na své pivo hrdí a pijí ho s nadšením nejen v hospůdkách, pivnicích a restauracích, ale i doma. Nákup a pití alkoholu je povoleno od 18 let.

Pivo lze koupit v lahvích, pasterizované i nepasterizované (například Bernard). Prodávají se různé druhy (ležák, černé pivo, světlé a tmavé pivo) a to na mnoha místech. Nejlepším způsobem, jak ochutnat české pivo, je však pivo točené.

Různé značky se od sebe liší chutí a barvou. Pro ty, kdo dávají přednost sladší chuti, než má běžný ležák, doporučujeme české tmavé pivo. Již jste pravděpodobně slyšeli o těchto značkách piva: Plzeň, Krušovice, Bernard, Staropramen, Budvar a Velvet.

Vína

Vína produkovaná v Česká republice pocházejí především jihovýchodní části země - z Moravy. I když možná nejsou tak slavná jako ostatní vína z jihovýchodní Evropy, jsou česká a moravská vína známá díky značkám, jako jsou Frankovka a Modrý Portugal (červená vína) a Muller Thurgau a Riesling (bílá vína).

V zimě je populární svařené víno (svařák), které dostanete ve většině vináren, barů a dokonce i na ulici, například na vánočních trzích.

Lihoviny

Becherovka

Becherovka je bylinný likér z města Karlovy Vary, který se tradičně vyrábí z několika bylin. Jeho složení je tajné. Říká se, že je dobrý na trávení a má léčivé vlastnosti.

Je vynikající v různých míchaných nápojích a koktejlech.

Fernet

Fernet je další bylinný likér, který mají Češi (a nejen oni) ve velké oblibě.

Existují různé druhy, Stock (bitter) a Citrus (citronový), a nejlepší je chlazený nebo s ledem.

Slivovice

Slivovice je alkoholický nápoj vyrobený ze švestek. Různé druhy tohoto typu destilátů se vyrábějí i z jiného ovoce, jehož aroma si uchovávají, např. hruškovice (z hrušek), meruňkovice (z meruněk), atd. Jsou silnější a více čiré než bylinné likéry a jsou velmi oblíbené především na Moravě a v severovýchodní části České republiky.